Każdy z wyżej wymienionych sprzętów ma wiele zalet. Pomoże Ci osiągnąć szybsze postępy pływackie, a także urozmaicić Twoje treningi. Pamiętaj jednak, że we wszystkim należy zachować umiar, nie powinieneś nadużywać żadnego z tych sprzętów. Nie jest wskazane pływanie całych treningów z płetwami, łapkami, ósemką albo rurką czołową. W treningu pływackim najlepiej zmieniać bodźce, w niektórych zadaniach korzystać z łapek w innych z rurki czołowej, płetw albo ósemki. Pamiętaj o pływaniu odcinków pełnym stylem, bez żadnych dodatkowych sprzętów. Każdy sprzęt w minimalnym stopniu zmienia technikę, dlatego duża część Twojego treningu pływackiego powinna być wykonywana bez dodatków. :)
Autor artykułu: Maciej Jerzabek
Podczas treningu pływackiego warto korzystać z różnych dodatkowych sprzętów. Dzięki temu trening będzie bardziej urozmaicony i szybciej osiągniesz swoje cele związane z pływaniem.
W tym artykule chciałbym przedstawić zalety sprzętów, z których korzystam pracując z moimi zawodnikami (deska, ósemka, płetwy, łapki pływackie i rurka czołowa). Przedstawiam zalety, dla których warto z nich korzystać, a także istotne drobiazgi, na które trzeba zwracać uwagę, aby przez dodatkowy sprzęt nie wypaczyć swojej techniki pływackiej i nie nabawić się kontuzji.
Rurka czołowa to mniej popularny sprzęt, chociaż w ostatnich latach widuje się ją zdecydowanie częściej. Rurkę z reguły wykorzystuje się do wykonywania ćwiczeń technicznych – z rurką nie musisz myśleć o braniu oddechów nad wodą i możesz bardziej skupić się na wykonywanym ćwiczeniu.
Pływanie odcinków pełnym stylem z rurką ma duży sens – wzmocnia mięśnie międzyżebrowe, czyli mięśnie głębokie klatki piersiowej odpowiedzialne za ruchy oddechowe i zwiększa pojemność płuc.
Łapki stosujemy, na troszkę wyższym poziomie. Łapki zwiększają siłę i dynamikę pociągnięcia, udoskonalają pracę ramion. Przy zakupie łapek nie przesadzaj z ich wielkością. Jeśli masz problemy ze zrobieniem pełnego pociągnięcia w łapce oznacza to, że są zbyt duże do Twoich aktualnych możliwości. Za duża łapka wypaczy Twoją technikę i może spowodować kontuzję barku.
Deska i ósemka to zdecydowanie najbardziej podstawowe sprzęty używanie w treningu pływackim na każdym poziomie, od nauki pływania po wyczynowy trening. Te sprzęty z reguły są dostępne dla użytkowników na każdej pływalni. Deska jest wykorzystywana do wykonywania wielu ćwiczeń na początku nauki pływania. W późniejszym etapie treningu pływackiego używa jej się przede wszystkim do wyizolowania pracy nóg.
Ósemka posiada wiele określeń, niektórzy nazywają ją pullbuoyem lub bojką (moje ulubione określenie). Służy ona przede wszystkim do wyizolowania pracy ramion. Wkładamy bojkę miedzy nogi i pływamy lub wykonujemy ćwiczenia pracując samymi rękami.
Płetwy to jeden z podstawowych sprzętów, który często można zobaczyć na pływalniach. Płetwy bedą dobrym dodatkiem zarówno dla początkujących pływaków jak i zaawansowanych.
U przypadku osób początkujących płetwy wymuszają prawidłowe ugięcie stopy i pomogają wykształcić odpowiednią technikę pracy kończyn dolnych.
Płetwy można tez wykorzystywać do wykonywania różnych ćwiczeń technicznych, które bez nich mógłby się okazać za trudne.
Kupując płetwy zwróć uwagę, aby nie były one przeznaczone do nurkowania. Płetwy nurkowe są długie i wykonane ze sztywnego materiału. Takie płetwy przyniosą więcej szkody niż pożytku i najprawdopodobniej wypaczą Twoją technikę pływacką. Dla osób trenujących pływanie najlepsze są płetwy o średniej długości, wykonane z miękkiego, giętkiego materiału.
Jaki sprzęt warto zabrać na trening pływacki?
© 2023 Speed Up. All rights reserved.